Zapowiedzi

W niedzielę do Turzy

Tym razem nie w sobotę, a w niedzielę nasi piłkarze rozegrają kolejny mecz ligowy. Stadion Unii Turza Śląska leży najbliżej naszego obiektu spośród wszystkich ligowych rywali. Niespełna 22 kilometry przejedzie autobus z zawodnikami i sztabem szkoleniowym naszego klubu na mecz z beniaminkiem.

Mistrz IV ligi

Unia Turza Śląska awansowała do III ligi dzięki triumfowi w IV lidze grupie. Wygrali aż dwadzieścia jeden z trzydziestu spotkań, a pozostałe dziewięć podzieliły się w proporcji trzy remisy do sześciu porażek. W bezpośrednim barażu o premierę najpierw ulegli w Jaworznie tamtejszej Szczakowiance 1:2. Na własnym boisku do 85. minuty przegrywali 0:1, ale dwa gole w końcówce doprowadziły do dogrywki. W niej zielono-czerwoni zdobyli kolejne dwa trafienia i po końcowym gwizdku sędziego na stadionie przy ul. Bogumińskiej 17 wystrzeliły szampany.

Nowy – stary trener

Zespołu w wyższej klasie rozgrywkowej nie poprowadzi trener, który wywalczył awans. W rundzie jesiennej szkoleniowcem był Marek Hanzel, ale przez problemy zdrowotne nie był w stanie pełnić swoich obowiązków wiosną. Najpierw na miesiąc zastąpił go Ryszard Wieczorek, ale po jego odejściu do Arki Gdynia nowym trenerem został Seweryn Gancarczyk. 41-latek wykonał swoje zadanie kapitalnie doprowadzając zespół spod Wodzisławia do awansu. Po powrocie do zdrowia trenera Hanzela został on przywrócony na swoje byłe stanowisko i to właśnie on prowadzi beniaminka w III lidze.

Średni start

Unia obecny sezon rozpoczęła od remisu 2:2 z Górnikiem II Zabrze. Następnie przegrała z Gwarkiem Tarnowskie Góry 0:1, a w trzeciej kolejce zanotowali premierowe zwycięstwo po awansie. KS ograł na własnym obiekcie spadkowicza z II ligi – Górnik Polkowice – 2:0. Wczoraj turzanie ulegli we Wrocławiu innemu spadkowiczowi, Śląskowi II Wrocław 1:4. Tak więc po czterech kolejkach na koncie gospodarzy niedzielnego starcia są cztery oczka.

Dawno się nie spotkaliśmy

Pniówek z Unią ostatni raz w meczu o stawkę spotkał się 15 lipca 2020 roku. Były to rozgrywki Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim. GKS pewnie wygrał to spotkanie 6:1, a na listę strzelców wpisali się Rafał Adamek, Dawid Weis, Tomasz Musioł, Piotr Trąd oraz dwukrotnie Kamil Lewandowski. Dla KS-u trafił Sławomir Musiolik. Wcześniej oba kluby grały razem w III lidze w sezonach 2016/17 oraz 2017/18. Cztery starcia podzieliły się po połowie na zwycięstwa zielono-czarno-żółtych oraz remisy. W niedzielę nasi kibice będą mieli okazję obejrzeć na murawie Przemysława Brychlika. Napastnik, który spędził w naszym klubie ubiegły sezon zdobył siedem bramek i zaliczył cztery asysty. Latem 34-latek przeniósł się właśnie do Turzy Śląskiej. Wcześniej oba kluby grały razem w III lidze w sezonach 2016/17 oraz 2017/18. Cztery starcia podzieliły się po połowie na zwycięstwa zielono-czarno-żółtych oraz remisy.

Legenda obu klubów

Osobą łączącą oba klubu jest Dawid Hanzel, który do naszego klubu przyszedł właśnie z Unii. W obu klubach jest żywą legendą i najlepszym strzelcem w ich historii. Zanim jeszcze przybył do Pawłowic kibice zapamiętali go z… bójki z naszym kapitanem Karolem Goikiem z meczu w 2016 roku, po której obaj zawodnicy zostali usunięci z placu gry. To na szczęście już odległa historia. „Denzel” spędził w Turzy cztery i pół roku, ale od czterech gra już w Pniówku i z pewnością sentymenty do Unii skończą się z pierwszym gwizdkiem.

Ale mamy jeszcze jeden wspólny mianownik. Braci występujących w Pniówku oraz Unii. Turzańskiej bramki broni Marcin Musioł, brat naszego pomocnika Tomasza. Bratobójcza rywalizacja jednak się nie odbędzie z powodu kontuzji naszego zawodnika.

Zero – dwa – dwa

To niestety bilans pawłowiczan w obecnym sezonie. Po dwóch porażkach w pierwszych dwóch kolejkach w kolejnych udało się zdobyć po jednym punkcie. Matematyk powiedziałby, że pora teraz na dwa zwycięstwa. Nie mielibyśmy nic przeciwko temu, a jeszcze lepiej byłoby gdyby ta seria potrwała dłużej. Z Unią jeszcze nigdy nie przegraliśmy i mamy nadzieję, że ten stan nie zmieni się także po niedzieli.

Bliżej na wyjazd w tym sezonie już nie będzie. Zapraszamy więc wszystkich naszych kibiców do wspierania naszego klubu z trybun stadionu w Turzy Śląskiej. Przypominamy, że mecz odbędzie się w niedzielę. Proponujemy więc niedzielę spędzić w kolejności: Kościół – Rosół – Familiada – Mecz. Plan bez wad!

V kolejka III liga grupa 3

KS Unia Turza Śląska – GKS Pniówek 74 Pawłowice

27.08.2023

Godz. 17:00

Turza Śląska, ul. Bogumińska 17