Zapowiedzi

Po wicemistrzu nie ma śladu

Raków II Częstochowa w poprzednim sezonie zajął drugie miejsce w lidze, a po rundzie jesiennej plasował się na pozycji lidera. Ostatecznie gdy „jedynka” klubu spod Jasnej Góry wygrywała mistrzostwo Polski, rezerwy musiały uznać wyższość Polonii Bytom i nie zdołały awansować do II ligi. W tym sezonie po drużynie, która przez całą jesień nie przegrała ani razu nie ma już śladu.

Dwie drużyny

Jak to w rezerwach bywa skład drużyny zmienia się co każde okienko transferowe dość znacznie. Wyróżniający się zawodnicy dołączają do pierwszych zespołów. Ci, którzy się nie sprawdzili szukają innych dróg kariery, a do składu wskakują najlepsi juniorzy, aby zobaczyć ich w rywalizacji na poziomie seniorskim. W Częstochowie, chyba przesadzili z wietrzeniem szatni. Piłkarzy, którzy występowali w ubiegłym sezonie w czerwono-niebieskich barwach i pozostali na obecne rozgrywki można policzyć na palcach jednej ręki. I to ręki stolarza z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Z RKS-u II odeszło (uwaga) dwudziestu sześciu zawodników. Zmienił się także trener. Zespołu nie prowadzi już 32-letni Tomasz Kuźma, a o 12 lat starszy Michał Pulkowski. Raków II 2022/2023 i Raków II 2023/2024 to tylko z nazwy te same drużyny.

Obrona przed spadkiem?

Niestety ogromne przemeblowanie nie wyszło na dobre naszemu rywalowi. Po czternastu seriach gier aby znaleźć Częstochowę w tabeli najlepiej zacząć od dołu, ponieważ tam miniemy tylko LZS Starowice Dolne i już napotkamy na Raków II. Młodzież spod Jasnej Góry zajmuje obecnie siedemnaste miejsce ze zgromadzonymi tylko dziewięcioma punktami. Dwa zwycięstwa, trzy remisy oraz aż dziewięć porażek sprawiają, że działacze klubu zimą będą musieli mocno myśleć o wzmocnieniu „dwójki”, aby nie wróciła ona do IV ligi. O dziwo rezerwy mistrza Polski obie wygrane odniosły na terenach przeciwników. Pokonały one w pierwszej kolejce Stilon Gorzów Wielkopolski 5:0 (konia z rzędem temu, kto ulokowałby ich wtedy na miejscu spadkowym po czternastu kolejkach) oraz w ostatniej minionej kolejce w Polkowicach, gdzie wygrały z Górnikiem 2:1. Pozostałe zdobycze punktowe to remisy, które znowuż wszystkie miały miejsce przy Limanowskiego 83. Padały tam wyniki 0:0 w meczach z LKS-em Goczałkowice-Zdrój oraz Karkonoszami Jelenia Góra i 1:1 w potyczce z Gwarkiem Tarnowskie Góry. Ciężko także wyróżnić jednostki, ponieważ najlepsi strzelcy w drużynie, Mateusz Głowiński i Tobiasz Mraz uzbierali zaledwie po trzy trafienia. Stan na dziś jest taki, że Raków II ma pięć punktów straty do bezpiecznego miejsca.

Trzy razy wcześniej

W meczach o stawkę Pawłowice z Częstochową (tą czerwono-niebieską) spotykały się trzy razy. W ubiegłym sezonie udało nam się urwać im punkty przy Sportowej. Zremisowaliśmy wtedy 1:1 (trafili Hanzel i Szelągowski), ale warto wspomnieć, że w składzie rywali byli tacy zawodnicy jak Kacper Trelowski, Andrzej Niewulis, Ben Lederman czy wspomniany Daniel Szelągowski. Wiosną, czyli ostatnim razem, kiedy przyszło nam rywalizować, ulegliśmy Rakowowi na jego terenie 4:2 (Oziębała, Mazurek, Mizgała, Chiliński oraz dwa razy z karnych Szkatuła). Mamy też i miłe wspomnienia. Czwartego sierpnia 2020 roku zagraliśmy wspólnie w finale wojewódzkiego Pucharu Polski i ograliśmy częstochowian 3:1 awansując na szczebel centralny.

Październiku nie wracaj

W dniu pisania tego artykułu jest ostatni dzień października. Dla naszego klubu miesiąca do zapomnienia. Nie udało nam się wygrać w nim żadnego meczu ligowego. Na szczęście nic nie twa wiecznie i kolejne spotkanie rozegramy już w listopadzie. W ostatniej kolejce znów pokazaliśmy charakter i walkę do końca remisując w Kluczborku z MKS-em 2:2 po wyrównującej bramce Kamila Hermana w piątej doliczonej minucie. Przerwaliśmy tym samym serię porażek, która trwała trzy spotkania. Jednak nie w taki sposób chcieliśmy to zrobić. Chcemy wygrywać i piąć się w tabeli. Do przerwy zimowej czekają nas jeszcze cztery spotkania i w każdym z nich nasi piłkarze dają z siebie wszystko, aby Sylwestra i Nowy Rok spędzić jak najwyżej w tabeli. Pierwszy z nich już w sobotę, a pierwszym rywalem opisany z każdej strony Raków. Po 3 punkty Panowie!

XV kolejka III liga grupa 3

GKS „Pniówek-74” Pawłowice – RKS Raków II Częstochowa

4.11.2023

Godz. 14:00

Pawłowice, ul. Sportowa 7