HISTORIA KLUBU

HISTORIA

GKS Pniówek 74 Pawłowice – Historia klubu

Za początek działania klubu uznaje się rok 1974. Ten sam, w którym powstała Kopalnia Węgla Kamiennego „Pniówek”. Niektórzy uważają jednak, że obecna drużyna powstała dwa lata wcześniej, a otwarcie kopalni tylko umocniło piłkę w Pawłowicach. Przez wiele lat GKS występował na szczeblach A i B klasy. Jednak wraz ze wzrostem znaczenia KWK rósł także klub.

W sezonie 1997/98 obecny III ligowiec awansował do klasy okręgowej. Tam rozgościł się na siedem lat. Rozgrywki sezonu 2005/2006 w okręgówce zdominowali podopieczni trenera Mirosława Szwargi. W 30-stu kolejkach sezonu ponieśli tylko jedną porażkę i pewnie awansowali.

5 sierpnia 2006 roku pawłowiczanie zadebiutowali w IV lidze. Kolejną ważną datą w historii śląskiego klubu był 31 maja 2008 roku. Wtedy to w ostatniej kolejce rozgrywek Pniówek pokonał na własnym obiekcie Polonię Łaziska Górne 3:1 i wygrał IV ligę! Bramki w tamtym spotkaniu zdobyli Jarosław Bujok, Arkadiusz Taraszkiewicz oraz Artur Cybulski. Reorganizacja rozgrywek ligowych w tamtym czasie pozwoliła GKS-owi na udział w barażach o II ligę. Drużynie prowadzonej wtedy przez trenera Czesława Mikę los przydzielił GKS Tychy. W Tychach gospodarze zwyciężyli 3:1, a w Pawłowicach przy ponad tysięcznej publiczności padł remis 1:1 i z awansu cieszyli się tyszanie.

W sezonie 07/08 udało nam się także wygrać Puchary Polski na szczeblach Podokręgu Tychy oraz Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Ale po kolei. Na szczeblu podokręgu pierwszym naszym rywalem był Chrzciciel Tychy, któremu zaaplikowaliśmy aż 8 bramek nie tracąc żadnej. Następnie także wysoko bo 2:7 ograliśmy Piasta Bieruń Nowy. Następnie odprawiliśmy z kwitkiem Nadwiślana Góra (0:4), Czarnych Piasek (0:1) oraz w finale GKS Tychy ’71 (3:0). Po tak dobrych wynikach nadszedł czas na szczebel wojewódzki. W 1/8 finału pokonaliśmy Carbo Gliwice 1:5. W ćwierćfinale ograliśmy 0:3 Beskid Brenna, a półfinale Źródło Kromołów 1:3. Do finału oprócz nasz doszła Koszarawa Żywiec, ale finał został rozegrany w Pawłowicach. Po szalonym meczu trofeum podnieśli pawłowiczanie. Po 90 minutach na tablicy wyników widniał wynik 6:2. Na listę strzelców wpisali się dwukrotnie Piotr Maroszek i Piotr Dudek, a po jednej bramce dorzucili Arkadiusz Taraszkiewicz i Jarosław Bujok z rzutu karnego. Awans na szczebel krajowy stał się faktem. W rundzie wstępnej los połączył Pawłowice i Rzeszów, a dokładniej Pniówek i Resovię. 13 sierpnia 2008 roku lepsi okazali się podopieczni trenera Czesława Miki wygrywając 2:1 po trafieniach Pawła Woniakowskiego i Piotra Maroszka. Następny przeciwnik okazał się jednak za silny. Była to I-ligowa wtedy Odra Opole. 27 sierpnia 2008 przegraliśmy 1:3, a honorową bramkę zdobył Michał Ćmich. Do dziś jest to nasz największy sukces w rozgrywkach Pucharu Polski.

9 sierpnia 2009 roku GKS Pniówek 74 Pawłowice poznał smak III ligi. W pierwszym meczu rozgrywek w Bielsku-Białej zremisowali z miejscowym BKS-em Stalą 1:1,  a pierwszą bramkę dla GKS-u zdobył Paweł Woniakowski. Oprócz niego w tym meczu wystąpili m.in.: Arkadiusz Przybyła, Marcin Mazurek, Sebastian Wojciechowski czy Piotr Maroszek. W lutym trenera Mikę zastąpił Dariusz Kłoda. Pierwszy sezon po awansie Pniówek zakończył na 10. miejscu. Najwięcej bramek w przeciągu całego sezonu zdobył wtedy Piotr Dudek, który uzbierał 7 goli.

Przed sezonem 2009/2010 do GKS-u dołączyli tacy zawodnicy jak Dawid Stramski, Tomasz Zyzak, Michał Szczyrba czy Robert Tkocz. Funkcję trenera objął Karol Michalski. Drugi sezon w III lidze okazał się lepszy. Pawłowice zakończyły rozgrywki z 48 punktami, co pozwoliło zając szóstą lokatę w ostatecznym rozrachunku. W dodatku korona króla strzelców trafiła do Marcina Mazurka. ” Mazi” czternastokrotnie pokonywał bramkarzy rywali. Rok później Pniówek zakończył rozgrywki na 9. miejscu. Jednak nie tylko Mazurek strzelał. 12 bramek zdobył Robert Żbikowski, a 9 Arkadiusz Przybyła. Łącznie zespół zdobył aż 59 bramek w 28 meczach. Dało to świetną średnią 2,1 bramki na mecz.

Natomiast sezon 2011/2012 o dwie pozycje wyżej. W tych rozgrywkach na ławkę trenerską wrócił Mirosław Szwarga. Do historii przeszedł także mecz z 1 października 2011 roku. Wtedy to do Pawłowic przyjechał TOR Dobrzeń Wielki. Piłkarze GKS-u wygrali to spotkanie aplikując rywalom aż 7 goli nie tracąc przy tym żadnego. Po dwie bramki zdobyli Robert Tkocz, Bartosz Wojtków i Arkadiusz Przybyła, a jedno trafienie dorzucił Michał Szczyrba. Jest to najwyższe zwycięstwo Pniówka w III lidze.

Jesień 2012 oraz wiosna 2013 roku to najlepszy okres w dziejach Pawłowic. W piątym sezonie na trzecioligowych boiskach GKS wygrał aż 17 spotkań, sześciokrotnie dzielili się punktami z rywalami, a siedem razy schodzili z placu gry pokonani. Pomimo rozpoczęcia sezonu od porażki, w ostatnim meczu rozgrywek Pniówek rozbił na własnym boisku Polonię Łaziska Górne aż 6:0. Na listę strzelców wpisali się wtedy Arkadiusz Przybyła (dwukrotnie), Marcin Mazurek, Wojciech Caniboł, Michał Szczyrba oraz najlepszy strzelec tych rozgrywek w szeregach pawłowiczan – Tomasz Zyzak. W ostatecznym rozrachunku GKS zakończył ligę na najniższym stopniu podium!

Bardzo dobrze poszło nam w rozgrywkach Pucharu Polski w sezonie 2013/2014. Jesienią 2013 roku wygraliśmy trofeum na szczeblu Podokręgu Tychy. W finale rozgrywanym 15 października w Górze, nasz zespół zmierzył się z miejscowym Nadwiślanem. Mecz był bardzo emocjonujący. Do 87 minuty prowadzili gospodarze, lecz trzy minuty przed końcem bramkę kontaktową zdobył Arkadiusz Przybyła, a do wyrównania w samej końcówce doprowadził Marcin Sobczak. W serii jedenastek lepiej spisali się podopieczni trenera Jarosława Skrobacza, którzy wygrali 1:3. Dzięki temu zagraliśmy w PP na szczeblu wojewódzkim. W ćwierćfinale pewnie pokonaliśmy Beskid Skoczów 2:5. W półfinale los przydzielił nam rezerwy Górnika Zabrze. W meczu rozgrywanym przy Sportowej 7 w Pawłowicach po 90 minutach było 1:1. Oznaczało to konieczność rozegrania dogrywki. W dodatkowych 30 minutach padło aż 5 bramek, a mecz zakończył się wynikiem 4:3! W wywalczonym finale Pniówek pokonał Szombierki Bytom 4:1 po dwóch bramkach Tomasza Zyzaka oraz Kamila Benauera i Dawida Stramskiego. Awansowaliśmy na szczebel centralny! W rundzie przedwstępnej Pucharu trafiliśmy na Siarkę Tarnobrzeg, która wyrzuciła nas za burtę krajowych rozgrywek. Przegraliśmy 1:2, a bramkę zdobył Kamil Kostecki.

W tym samym sezonie, po kolejnej reformacji ligi Pniówek pod wodzą Jarosława Skrobacza uplasował się na szóstym miejscu grupy mistrzowskiej. Sezon 2014/2015 nie należał do najlepszych. W maju stery w Pawłowicach objął Jan Woś, a Pawłowice zakończyły sezon na 14. miejscu.

Największym wyzwaniem dla klubu ze Śląska były rozgrywki sezonu 2015/2016. W związku z n-tą reformacją rozgrywek z trzeciej ligi spadała połowa drużyn. Było to efektem połączenia grupy Śląsko-Opolskiej z grupą Dolnośląsko-Lubuską. Zadanie było ciężkie, lecz pawłowiccy piłkarze prowadzeni przez trenera Wosia wykonali je co najmniej dobrze. Sezon zakończyli na szóstej lokacie co pozwoliło jesienią 2016 roku rozpocząć zmagania w obecnej III lidze.

Pierwszy sezon grając w czterech województwach był dla Pniówka (tak jak i dal wielu innych drużyn) sezonem doświadczalnym. Po raz pierwszy w naszej historii musieliśmy udać się na wyjazd poza granice Śląska i Opolszczyzny. Już w pierwszej kolejce GKS pojechał do znajdującego się na Dolnym Śląsku Żmigrodu, by tam przegrać z miejscowym Piastem 2:1. Na półmetku rozgrywek zajmowaliśmy siódmą lokatę, lecz po rundzie wiosennej uplasowaliśmy się finalnie o dwie pozycje niżej. Reformacja oznaczała wzrost kosztów funkcjonowania wszystkich klubów na czwartym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. Dużo więcej funduszy trzeba było przeznaczyć na wyjazdy. Dwa razy trzeba było jechać do Wrocławia, a po jednym chociażby do Zielonej Góry, Kowar czy Wałbrzycha. Nasz klub pojechał także do Polkowic. Tam jednak meczu nie zagrał. Zaważył na tym błąd kierownika drużyny, który zapomniał badań lekarskich piłkarzy. Tym samym w sezonie 2016/2017 Pniówek przegrał swój pierwszy i jak dotąd jedyny mecz w III lidze walkowerem.

Przed sezonem 2017/2018 do kadry Pniówka dołączył pierwszy i jedyny jak dotąd obcokrajowiec. 26 razy w tamtym sezonie zagrał Ukrainiec – Arkadij Herasimow. Drugie podejście do większej trzeciej ligi okazało się gorsze. Po 17. kolejkach byliśmy, można powiedzieć – tradycyjnie, w środku tabeli. Dokładnie zajmowaliśmy dziesiąte miejsce mając na koncie 22 punkty. Jednak już wtedy martwić kibiców mogła ilość porażek, których było 7 przy sześciu zwycięstwach i czterech remisach. Wiosna okazała się fatalna. W pierwszych pięciu meczach pawłowiczanie zdobyli tylko 2 punkty, a w terminarzu czekał ich najdalszy w historii wyjazd do Gorzowa Wielkopolskiego. Spotkanie ze Stilonem zapisało się na niechlubnej karcie dziejów Pniówka 74. GKS przegrał 6:0. Jest to najwyższa porażka Pawłowickiego III-ligowca w tychże rozgrywkach. Po blamażu w Gorzowie do dymisji podał się trener Jan Woś zostawiając klub na 13. miejscu. Zarząd szukał nowego trenera, a w kolejnym meczu przeciwko Skrze Częstochowa zespół poprowadził dotychczasowy drugi trener – Dariusz Kłoda. I ten mecz okazał się porażką. Po siedmiu wiosennych meczach nasz zespół pozostawał bez wygranej. 27 kwietnia dogadano się z trenerem Grzegorzem Łukasikiem, który rozpoczął zarządzanie zespołem. Razem z nim pracę w Pawłowicach rozpoczęli II trener Dariusz Kłus oraz trener bramkarzy Robert Zapała. Już w pierwszym meczu pod wodzą „nowej miotły” udało się dopisać upragnione 3 punkty – GKS pokonał Polonię Głubczyce 2:3. Pniówek nie przegrał pierwszych siedmiu spotkań, gdy na ławce siedział trener Łukasik. Jednak przed ostatnią kolejką mieliśmy tylko 1 punkt przewagi nad strefą spadkową. Ostatnim naszym przeciwnikiem był Falubaz Zielona Góra, który był już pewny spadku. Na szczęście w Zielonej Górze sprawy w swoje „nogi” wzięli Arkadiusz Przybyła oraz Kamile, – Glenc i Witkowski – którzy zdobyli bramki i zapewnili Pawłowicom III ligę na kolejny sezon. Dla wspomnianego Przybyły był to ostatni mecz w barwach Pniówka. Bramka strzelona w tym spotkaniu była 66 dla GKS-u. Do dziś daje mu to pierwsze miejsce w klasyfikacji strzelców wszech czasów.

W kolejnym sezonie byliśmy już obyci w nowej lidze. Zawodnicy widzieli jaki poziom trzeba reprezentować na czwartym poziomie rozgrywkowym w Polsce. Zarząd wiedział jaki budżet pozwoli na stabilność finansową. Te rozgrywki nie zapisały się niczym szczególnym na kartach naszej historii. Po 34 kolejkach mieliśmy na koncie 49 punktów. Złożyło się na to 13 zwycięstw 10 remisów oraz 11 porażek. Zaowocowało to ósmym miejscem, które pozwoliło na grę na tym szczeblu w obecnym sezonie!

Inaczej było w rozgrywkach Pucharu Polski w sezonie 2018/2019. 9 kwietnia 2019 roku nasz zespół zdobył trofeum na szczeblu Podokręgu Tychy. Po drodze Pniówek wyeliminował MKS Lędziny, LKS Łąkę oraz Sokoła Wola. W meczu finałowym podopieczni trenera Grzegorza Łukasika pokonali Polonię Łaziska Górne 3:1. W rozgrywkach wojewódzkich udało się nam dojść do półfinału. Mecz 1/2 finału przeciwko rezerwom Górnika Zabrze został rozegrany w uroczystości 45-lecia istnienia klubu. Niestety zabrzańska młodzież wygrała 1:0.

 

1997/1998 Mistrzostwo Klasy A

2005/2006 Mistrzostwo Klasy Okręgowej

2007/2008 Mistrzostwo IV Ligi

2008/2009 10. miejsce w III lidze

2009/2010 6. miejsce

2010/2011 9. miejsce

2011/2012 7. miejsce

2012/2013 3. miejsce

2013/2014 6. miejsce

2014/2015 14. miejsce

2015/2016 6. miejsce

2016/2017 9. miejsce

2017/2018 13. miejsce

2018/2019 8. miejsce

 

Trenerzy pracujący w Pniówku:

Od 2003/04 do 1 lipca 2007 – Mirosław Szwarga

Od 1 lipca 2007 do 14 kwietnia 2008 – Dariusz Grzesik

Od 14 kwietnia 2008 do 1 lutego 2009 – Czesław Mika

Od 1 lutego 2009 do 7 czerwca 2009 – Dariusz Kłoda

Od 7 czerwca 2009 do 11 października 2010 – Karol Michalski

Od 11 października 2010 do 9 września 2013 – Mirosław Szwarga

Od 9 września 2013 do 4 maja 2015 – Jarosław Skrobacz

Od 4 maja 2015 do 17 kwietnia 2018 – Jan Woś

Od 17 kwietnia 2018 do 27 kwietnia 2018 – Dariusz Kłoda

Od 27 kwietnia 2018 do nadal – Grzegorz Łukasik

 

Najlepsi strzelcy w historii:

 1. Arkadiusz Przybyła 66 goli
 2. Michał Szczyrba 56
 3. Tomasz Zyzak 52
 4. Marcin Mazurek 43
 5. Marcin Sobczak 40
 6. Rafał Adamek 24
 7. Mateusz Szatkowski 24
 8. Łukasz Halama 23
 9. Wojciech Caniboł 21
 10. Jarosław Bujok 18
 11. Piotr Dudek 18
 12. Piotr Maroszek 18

 

Statystyki naszego zespołu w III lidze:

(Stan na 8.03.2020)

Rozegrane mecze: 366

Zwycięstwa: 152

Remisy: 92

Porażki: 122

Bramki zdobyte: 556

Bramki stracone: 448

Zdobyte punkty: 548 (na 1098 możliwych)

 

W Pniówku występowali m.in.: Krzysztof Bodziony, Dariusz Kłoda, Robert Piekarski, Sławomir Szary, Rafał Adamek, Robert Tkocz, Michał Szczyrba, Marcin Klaczka, Arkadiusz Przybyła.